Horluyormusunuz?

HER ZAMAN YORGUN MUSUNUZ ?

Çoğu zaman horlamayı bir şikayet olarak görmez, gün içi yorgunluklarımızı işimizin yoğunluğuna bağlar, ve bu  durumu doktora gitme nedeni olarak düşünmeyiz. Her gece düzenli horluyorsanız ve gün içinde kendinizi  uykulu ve yorgun hissediyorsanız, sizde “uyku apnesi” olabilir. Uyku apne durumu toplumda  astım ve şeker hastalığı kadar sık görülen bir hastalık olmasına rağmen tanısı  konulmadığı için gizli kalmıştır. Doktorlar da bu konuda deneyimsiz olduklarından hastalarını yönlendiremezler. Ne yazık ki uyku tıbbı- uyku apne hastalığı, son 20 sene içinde tanımlanıp geliştiğinden doktorlar arasında da yeterli derecede bilinmemektedir.

SAĞLIĞINIZI TEHDİT EDEN ÇOK ÖNEMLİ RİSKLER

Son yapılan araştırmalar, horlama ve uyku apnesinin  çok önemli bir çok hastalıkla ilişkili olduğunu göstermiştir

Uyku apnesi tedavi edilmezse  şu sorunlara yol açabilir: Düzensiz Kalp atışları, Kalp büyümesi, Kalp krizi riskinin artmasi, Yüksek tansiyon, İnme , Aşırı yorgunluk ve gündüz uyku hali, Trafik kazaları(direksiyonda uyku gelmesi), Cinsel arzuların azalması (iktidarsızlık), Kontrol edilemeyen şişmanlama, Uykuda terleme, sık çişe kalkma, Aşırı sinirlilik, depresyon,canlılığın kaybolması, Uykuda ölüm

 

BU DURUM TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ? NASIL?

Evet! Uyku apnesi kesin olarak çok etkili bir şekilde tedavi olur. Dünyada en yaygın kullanılan uyku apne tedavisi “Kesintisiz Pozitif Nazal  Basınç” tedavisidir. Uykuda baş ucuna konulan küçük bir cihaz  ile burun yoluyla yansıtılan çok hassas pozitif basınç oluşturulur. Bu pozitif basınç, sanki bir hava yastığı yerleştirilmiş gibi hava yollarının ve gırtlağın uykuda sürekli açık kalmasını sağlar ve  apne ve horlamaları ortadan kaldırır.

 

Bu tedavide ilaç kullanılmaz ve cerrahi işlem yapılmaz. Düzelmenin etkileri, tedaviden hemen sonra, ertesi günü görülür. Horlamalar kesilir, uykuluk hali düzelir, kendinizi dinç ve yeniden doğmuş gibi hissedersiniz.

Şekil 1- Obstriktif apne ve pozitif basınç tedavisi

Şekil 2- pozitif basınç tedavisi